Artykuł o współczesnej stomatologii - Dla stomatologów

Leczenie zębów pod mikroskopem Bytom

Niefortunne skojarzenia z dentystą

W głowach wielu ludzi pokutuje przekonanie, że odwiedzając gabinet dentystyczny, muszą być oni przygotowani na doświadczenie naprawdę niemiłych i nieprzyjemnych rzeczy. Czy jednak ma to w ogóle cokolwiek wspólneg

Artykuł o współczesnej stomatologii - Dla stomatologów Leczenie zębów pod mikroskopem Bytom
o z prawdą? Czy w ogóle kiedykolwiek tak było i czy można generalizować w ten sposób? Oczywiście, każdy stomatolog jest inny, podobnie, jak każdy pacjent jest inny. Każdy posiada swoje własne doświadczenia, swoje skojarzenia i myśli, które natychmiast pojawiają się w jego głowie, gdy tylko słyszy słowo "dentysta". Można jednak śmiało zaryzykować stwierdzenie, że strach ma zawsze wielkie oczy, a wspomnienia (zwłaszcza te negatywne) są niejednokrotnie wyolbrzymione i urastają do rangi czegoś niepodważalnego. Być może więc, każdy, komu wizyta u dentysty kojarzy się źle, po prostu tak zapamiętał jakiś niemiły szczegół podczas ostatniej wizyty, że jego mózg utożsamia osobę stomatologa bądź jego pracę z tym niefortunnym detalem, natomiast nie łączy się to bezpośrednio z czynnościami wykonywanymi wówczas przez dentystę? Możliwości jest bardzo wiele, warto je prześledzić i przemyśleć.


Jak dbać o zęby?

W codziennym zwyczajnym dbaniu o zęby wiele osób popełnia ten błąd, iż bardziej koncentruje się na wyborze pasty do zębów niżeli placówki medycznej. A to przecież gabinet dentystyczny jest znacznie ważniejszy. Nawet najlepsza i najdroższa pasta do zębów czy specjalistyczny płyn do płukania jamy ustnej nigdy nie zastąpią nikomu tradycyjnych wizyt stomatologicznych.

Nie można więc powiedzieć, że dba się o swoje zęby i swój wygląd, jeżeli wciąż unika się tego typu wizyt medycznych. Są one absolutnie niezbędne. Należy więc zdać sobie sprawę z tego, że tylko dentysta będzie w stanie człowiekowi pomóc, jeżeli np. dojdzie do rozwinięcia się próchnicy czy innej choroby zębów. Wszelkie środki dostępne w drogeriach, aptekach i sklepach kosmetycznych działają wyłącznie doraźnie. Niektóre z nich są też używane w profilaktyce, ale to nie oznacza, że są w stanie w stu procentach zapobiec schorzeniom związanym z zębami i jamą ustną. Stomatolog powinien być odwiedzany przez pacjentów przynajmniej dwa razy w roku. Takie wizyty kontrolne są absolutnie najważniejsze, bo to właśnie dzięki nim można rzetelnie ocenić stan uzębienia.


Już sam tan opis nie brzmi

Stomatolog to ten z lekarzy, który nie cieszy się szczególną sympatią sporej części społeczeństwa. Choć, obiektywnie rzecz biorąc, nie jest on chirurgiem i nie prowadzi operacji na otwartym sercu, to jednak z jakiegoś powodu ludzie często wolą omijać gabinet dentystyczny, jeśli tylko nie widzą absolutnej konieczności, by się w nim znaleźć. Ten dziwny lęk, u większości ludzi, bierze się z niezbyt pozytywnych doświadczeń, jakie były ich udziałem, gdy jako dzieci czy młodzież musieli usiąść w fotelu, a dentysta "grzebał" im w ustach. Już sam tan opis nie brzmi zbyt zachęcająco, prawda? I takie właśnie obrazy przywołują w pamięci osoby, które omijają gabinet dentystyczny na kilometr - miejsce to kojarzy im się z nieprzyjemnymi chwilami, do których najczęściej po prostu nie chcą wracać, jeśli nie muszą. Trudno jest przekonać taką osobę, że wiele się zmieniło od tamtego czasu i dzisiaj wizyty u dentysty są znacznie mniej stresujące. Choć jest to prawda, uparta osoba nie będzie w stanie w to uwierzyć, a wręcz jeszcze bardziej będzie chciała postawić na swoim i unikać będzie dentysty jak ognia.


Niestety tylko teoretycznie jest to oczywistością

Rzeczą oczywistą jest, że wszyscy powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny regularnie, choćby tylko po to, aby kontrolować stan swojej jamy ustnej, a w szczególności - zębów i dziąseł. Niestety, tylko teoretycznie jest to oczywistością, ponieważ wielu ludzi z rozmysłem unika wizyt u dentysty. Czy jednak to sam dentysta jest dla nich tak straszną postacią, że boją się do niego przyjść i oddać zdrowie swoich zębów w jego ręce? Najczęściej, nie. Stomatolog wiąże się jednak dla tych osób z niezbyt dobrymi skojarzeniami, a często wspomnienia, jakie te osoby pielęgnują z pobytu na fotelu dentystycznym, również nie pomagają. Co zatem, w takim przypadku, robić? Jeśli osoba z naszego najbliższego otoczenia nie chce się udać na choćby rutynową kontrolę u dentysty? Możemy prosić, grozić, straszyć... Jednak, najprawdopodobniej, nie przyniesie to pożądanych skutków. Najlepiej w takiej sytuacji porozmawiać z kimś, kto ma obawy i spróbować go zrozumieć, a następnie postarać się wyjaśnić, że jego strach jest irracjonalny i nie ma żadnego uzasadnienia (może poza niezbyt miłymi wspomnieniami z poprzednich wizyt).