Czego używają obecnie dentyści? Nowe techniki w stomatologii - Dla stomatologów

Leczenie kanałowe pod mikroskopem Bytom

Korzystanie z konsultacji dentystycznych

Konsultacje dentystyczne, czy też wizyty kontrolne, mają na celu sprawdzenie stanu uzębienia pacjenta i ewentualne wdrożenie leczenia lub przeprowadzenia zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Więk

Czego używają obecnie dentyści? Nowe techniki w stomatologii - Dla stomatologów Leczenie kanałowe pod mikroskopem Bytom
szość gabinetów stomatologicznych przeprowadza konsultacje dentystyczne z różnych dziedzin stomatologii. Z konsultacji dentystycznej można skorzystać zawsze wtedy, gdy chcemy zasięgnąć opinii specjalisty oraz poznać dostępne opcje zabiegów, czy to poprawiających wygląd, czy funkcjonalność układu żucia. Dentysta podczas konsultacji przedstawia pacjentowi możliwe opcje leczenia wraz z oczekiwanym efektem końcowym i korzyściami płynącymi z przeprowadzenia danego zabiegu. Konsultacja dentystyczna jest bardzo przydatną usługą, dzięki której pacjent może zdecydować się na najlepszy w jego sytuacji zabieg, czy to mający na celu leczenie czy poprawę wyglądu. Konsultacje dentystyczne są jedną z podstawowych usług świadczonych przez gabinety stomatologiczne, które pozwalają pacjentom na zasięgnięcie porady od specjalisty.


Pierwsza wizyta u dentysty

Dentysta wielu osobom może kojarzyć się z nieprzyjemnymi zabiegami, więc część osób może odczuwać lęk przez wizytą w gabinecie dentystycznym. Dlatego też istotne jest odpowiednie przygotowanie dziecka na pierwszą wizytę u lekarza dentysty, żeby nie musiało to być niemiłym doświadczeniem. Stomatologia dziecięca, która jest z jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych, zajmuje się leczeniem oraz kontrolą uzębienia i jamy ustnej u dzieci. Niektórzy dentyści, w ramach świadczenia usług z zakresu stomatologii dziecięcej, oferują przyprowadzenie dziecka na pierwszą wizytę adaptacyjną. Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym ma na celu oswojenie dziecka z wnętrzem gabinetu oraz z lekarzem dentystą i poszczególnymi procedurami, takimi jak leżenie na fotelu dentystycznym z szeroko otwartymi ustami. Przede wszystkim zadaniem rodzica przed pierwszą wizytą jest uświadomienie dziecka, że lekarz dentysta jest po to, żeby pomagać i leczyć chore zęby. Dentysta, który oferuje przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej z pewnością zdaje sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie podejście pacjenta do leczenia.


Zabiegi stomatologii estetycznej

Posiadanie estetycznego i śnieżnobiałego uśmiechu jest czymś, co każdy z nas chciałby posiadać. Nie każdy jednak posiada równe i białe zęby, czy to z powodu genów czy jakiś czynników zewnętrznych, dlatego też gabinety stomatologiczne oferują usługi z zakresu stomatologii estetycznej. Stomatologia estetyczna jest takim działem stomatologii, którego zadaniem jest poprawa wyglądu uzębienia pacjenta. Stomatologia estetyczna jest dość szerokim pojęciem, ponieważ istnieje wiele zabiegów dentystycznych, które mają wpływ na poprawę wyglądu zębów, ale posiadają przy tym inne funkcje. Przykładowo implantologia jest takim działem stomatologii, który poza celami estetycznymi skupia się także na właściwym funkcjonowaniu zgryzu. Najczęściej wykonywanym zabiegiem w ramach stomatologii estetycznej jest bez wątpienia wybielanie zębów, które pozwala rozjaśnić kolor zębów o kilka odcieni. Istnieje wiele zabiegów, które zaliczają się do stomatologii estetycznej, jak chociażby zakładanie licówek, koron, protetyka stomatologiczna czy nawet ortodoncja.


Kwalifikacje lekarza stomatologa

Każdy specjalista pracujący w danej dziedzinie medycyny musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, żeby mógł pracować w zawodzie. Tak samo ma się sprawa, jeśli chodzi o stomatologię. Lekarz dentysta, żeby mógł świadczyć usługi stomatologiczne, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, które zapewniają mu otrzymanie właściwego tytułu. Lekarz dentysta lub dawniej lekarz stomatolog, żeby otrzymać tytuł uprawniający do leczenia pacjentów, musiał ukończyć odpowiednie studia medyczne. Warunkiem, żeby zostać stomatologiem, jest skończenie pięcioletnich studiów dentystycznych, odbycie stażu podyplomowego oraz zdanie odpowiedniego egzaminu. Egzaminem, który zdają osoby chcące uzyskać tytuł lekarza dentysty, jest Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. W ramach studiów dentystycznych dostępne są różne specjalności, spośród których studenci posiadają możliwość wyboru. W zależności od wybranej specjalizacji może ona trwać od trzech aż do
sześciu lat. Wielu dentystów świadczy usługi z zakresu kilku specjalności stomatologicznych.


Technika Digital Smile Design

Stomatologia jest szeroką dziedziną medycyny, w ramach której również następuje szybki rozwój nowych technologii. Digital Smile Design, czyli inaczej Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu, jest usługą oferowaną przez coraz większą ilość gabinetów stomatologicznych, w szczególności tych działających w ramach stomatologii estetycznej. Mianem Cyfrowego Projektowania Uśmiechu określa się koncept, który polega na projektowaniu uśmiechu na podstawie fotografii portretowej. Technika Digital Smile Design pozwala na lepsze zaplanowanie leczenia zębów oraz przewidzenie planowanych rezultatów. Jest to bardzo przydatna usługa stomatologiczna, która pozwala pacjentowi zobaczyć planowany rezultat po zakończonym leczeniu. Dzięki Cyfrowemu Projektowaniu Uśmiechu możliwe jest jak najlepsze dopasowanie leczenia stomatologicznego do indywidualnych potrzeb klienta. Dentysta korzystający z tego rodzaju technologii z pewnością zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dla pacjenta posiadanie pięknego uśmiechu, który będzie spełniał jego oczekiwania.


Ortodoncja jako jedna ze specjalizacji

Stomatologia jest na tyle szeroką dziedziną medycyny, że w jej ramach można wyróżnić kilka specjalizacji, a jedną z nich jest ortodoncja. Głównym celem leczenia ortodontycznego jest osiągnięcie prawidłowego funkcjonowania układu żucia oraz wysokiej estetyki uzębienia. Ortodoncja więc poza przywróceniem właściwego zgryzu ma także na celu poprawę kwestii estetycznych. Leczenie ortodontyczne jest dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta pod okiem lekarza dentysty specjalizującego się w ortodoncji. Niektóre gabinety stomatologiczne świadczą usługi jedynie z zakresu ortodoncji i protetyki stomatologicznej. Ciekawostką dotyczącą ortodoncji jako specjalizacji stomatologicznej jest to, że ortodoncja stanowi jedną z dwóch specjalizacji, której ukończenie jest uznawanie w krajach Unii Europejskiej. Lekarz dentysta, który specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym, jest nazywany ortodontą. Zadaniami ortodonty jest profilaktyka, diagnostyka oraz leczenie różnych wad zębowych oraz wszelkich wad zgryzu.